Piyano Eğitimin Yararları ve Öğrenmeye Etkileri

Piyano Eğitimin Yararları ve Öğrenmeye Etkileri

Tüm müzikal aktivitelerin çocuklara sağladığı faydaların yanında, özellikle piyano ve piyano eğitiminin üzerinde biraz daha fazla durmamız gerekiyor. Araştırmalar, piyanonun klavye yapısının beynimizin işleyiş biçimine çok benzer olduğunu ve piyano çalmanın beynimizin kapasitesini arttırdığını iddia ediliyor. Piyano eğitimi alan çocuklar, nota okurken iki farklı dizilimde yazılmış olan ve farklı referanslara göre çalınan noktaları takip etmelidir. İleri seviyedeki bir öğrenci, bu iki nota sıranın yanında, araya yazılan diğer nota partilerini de görüp çalmak durumundadır. Piyano çalarken, özellikle omuz, üst kol, ön kol, bilek ve parmaklarıyla beraber, iki ayağıyla da pedalları kontrol eder. Bu da beyinle vucudu çok karmaşık ancak bir düzen içinde koordine etmesini gerektirir.

 Kaç yaşında piyano derslerine başlamalıdır ?

Her yaşta piyano dersine başlanabilir. Ancak, çocuklar için en erken dört yaşında piyano eğitimine başlanabilir. İdeal yaş aralığı 4-6 yaştır.

Bu yaştaki çocuklar için klasik piyano eğitimi sıkıcı gelebilir. Bu nedenle erken yaşta piyanodan soğuması yerine, başka çocuklarla birlikte alabileceği temel müzik eğitimi gibi bir aktivite başlangıç için daha doğru olacaktır. Bu şekilde müzikle tanışan ve temel yetileri kazanan çocuklar arasından öğretmeninin
gözetiminde piyanoya yatkın olduğu düşünülen çocuklar, piyanoya geçiş yapabilirler.

4-6 yaş piyanoya başlamak için ideal yaş aralığı olmasına rağmen, daha büyük yaşlardaki çocuklar da piyanoya başlamak için geç kalmış sayılmaz. Geç yaşlarda piyano ile tanışıp, büyük özveri ve sevgiyle çalışarak çok sayıda profesyonel piyanist bulunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş