Keman Kursu


Kütahya Sanat Keman Kursu

Kökeni Orta Asya göçebe alt kültürlerine dayanan keman, telli çalgılardan violin ailesinin en yüksek tondan çalan, en küçük hacimli, dört telli üyesidir. Kemanda akord sesleri pesten tize olmak üzere sırasıyla sol, re, la ve mi’dir. Arşe; keman yayına verilen isimdir. Arşede suni veya orjinal at kılının dışında ham misina da kullanılan maddelerden biridir. Ayrıca yayı düzeltmek ve sesini güzel kılmak amacıyla arşeye reçine de sürülmektedir.

1600 ve 1700lü yıllarda kemana son şeklini veren yapım ustaları; Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru ve Antonio Stradivari dir. Özellikle Stradivari tarafından yaratılan Stradivarius markasının kemanları dünya üzerindeki en pahalı kemanlardır. Özellikleri tamamen el yapımı olmalarıdır ve dünya üzerinde sadece 1100 tane olduğu tahmin edilmektedir.

1900lü yıllarda aynı adla binlerce keman üretilmiştir, ancak bu her kemanın Stradivari olduğu anlamına gelmez: 1957 itibariyle bu markayı kullanmak isteyenler , enstrümanın üzerine “Kopyasıdır” ibaresini taşıyan bir etiket yapıştırma mecburiyetine tabi tutulmuşlardır.

Ben de keman çalabilir miyim, bu zor bir eğitim mi?

Başka enstrümanlarla kıyaslandığında temiz sesi elde etmesi daha zor bir enstrüman olarak keman, pratiğe yönelik egzersizler aracılığıyla öğrenilebilmektedir. Öğrenim aşamaları tamamlanırken dikkate alınması gereken bir başka nokta da çalan kişinin müzik kulağının(müziksel–ritmik zeka) iyi olması ve egzersizlerin eksiksiz tamamlanması gerekliliğidir.
Tabii ki müzik kulağının olması bir avantajdır ancak sadece müzik kulağına sahip olmak bir enstrüman çalmak için yeterli değildir. Veya buna sahip olmamak da çalamayacağınız anlamına gelmez. ARL MÜZİK, MEB ÖZEL KÜTAYA SANAT MÜZİK KURSU bünyesindeki profesyonel ve alanında uzman hocalarımız sayesinde, öğrenme garantili kurslarımızda ne kadar hızlı ilerlediğinize şaşıracaksınız. Müzik eğlenceli olduğu kadar ciddiyet, disiplin ve emek isteyen bir alandır. Dolayısıyla destekleyici pratik egzersizler, öğrenmeye istekli ve hevesli olmak, ve enstrümana gereken miktarda zaman harcamak öğrenmenin kilit taşlarıdır diyebiliriz.

MEB ÖZEL KÜTAHYA SANAT MÜZİK KURSU MERKEZİ’nde nasıl bir KEMAN eğitimi alacağım?

Sanat merkezimizde hocalarımızla beraber oluşturulan kurs programının amacı, öğrencilerimize keman enstrümanıyla ilgili temel bilgi birikimini ve nota bilgisini aktarabilmektir. Bu keman eğitimi sırasında ve sonrasında yapacağınız alıştırmalar keman konusunda size bir basamak daha yukarı taşıyacaktır. Kursumuzun içeriği; enstrüman tanıtımı, nota bilgisi, yay çalışması ve tutus teknikleri, sol el çalışmaları, dize ve gamlar ve son olarak parça çalışmalarından oluşmaktadır. Keman kursuna başladıktan sonra hocanızla oluşturacağınız seviyenize göre ve size özel olarak yapılan öğrenme garantili keman kursu programı sayesinde, kendi istekleriniz doğrultusunda,keyifli, hızlı ve kolayca ilerieyebileceksiniz.

Profesyonel Eğitmenler

Kurslarımız, konservatuar (formasyon) ve müzik öğretmenliği eğitimi almış profesyonel eğitim kadromuzla verilmektedir.

Sevgi ve Huzur Ortamı

Kütahya Sanat bünyesinde tüm eğitimlerimizde müziğin doğası olan; sevgi, saygı ve huzur esası gözetilmektedir.

Bize Ulaşın

Adres: Meydan Mah. Mithatpaşa Cd. No: 56/B Merkez/Kütahya

Telefon: 0274-655-00-58

E-Posta: info@kutahyasanat.com.tr


Kurs Takvimi

Cumartesi - Pazar 09:00 - 13:30

Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:00

Eylül 2017 - Nisan 2018