Gitar Kursu


Kütahya Sanat Gitar Kursu

Gitar kursları hakkında bilgi vermeden önce gitarın tarihini merak edenler için kısa bir gitar tanıtım yazısı hazırladık, isteyenler bu bölümü atlayıp diğer gitar kursu bilgilerine atlayabilir fakat gitar çalmak istiyorsanız gitarı tanımalısınız! Gitar kursumuza geldiğinizde çok kısa sürede birlikte 100’lerce gitarlı şarkı çalabileceğinizin garantisini veriyoruz fakat sadece şarkı çalmak yetmez, öncelikle çaldığınız, kursunu aldığınız bu müzik aletini biraz da tanımalısınız, sizin bir parçanız olmalı diyoruz!

Kökeni eski Hitit ve Asur uygarlıklarına kadar uzandığı bilinen gitar; parmak veya tercihe göre pena ile de çalınabilen, sekiz şeklini andıran, yan bölgeleri kıvrımlı, sapı üzerinde ses perdeleri barındıran, telli çalgılar ailesinden bir enstrümandır.

Gitar genellikle altı tellidir, çeşitli ağaç cinslerinden yapılabilirler. Gitar hemen hemen bütün müzik türünde kullanılabilen bir müzik aletidir. Klasik gitar, akustik gitar, elektro gitar, bas gitar, perdesiz gitar, lap steel gitar, 7 telli gitar, 12 telli gitar, Weissenborn gitar, Jazz gitar olmak üzere 10 farklı çeşidi bulunur. Gitar, dört ana bölümden oluşur; sap, köprü, eşik ve manyetik. Çoğunlukla, başlangıç seviyesinde klasik gitar veya akustik gitar olanları tercih edilmektedir.

Caz, Blues, Pop, Flamenko ve Rock türleri gitarın özellikle kullanıldığı alanlardır. Gitar çalarken kullanılan üçgen biçimli yardımcı aparatın ismi penadır. Penalar; çeşitli tel yapıları ve müzisyenin tercih ettiği teknik doğrultusunda incelik ve kalınlıklarına göre sınıflandırılırlar. Gitar, sert (hardcase) veya yumuşak olmak üzere ikiye ayrılan kılıflarda taşınır. Gitarların çeşidine göre farklı zaman dilimlerinde bakımları yapılmalı ve gitarın darbe almaması sağlanmalıdır.

Teknik özelliklerinin yanı sıra pek çok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde de gitar etkin biçimde kullanılmaktadır. Sanatla terapi günümüzde yaygın olarak uygulanan bir tekniktir ve danışanların tedavide çok önemli aşamalar kaydetmesini sağlamaktadır.

Ben de gitar çalabilir miyim, gitar eğitimi zor bir eğitim mi?

Çok kısa sürede gitar çalmayı öğrenebilirsiniz!
Uzun yazıları okumayı sevmeyenler için kısa cevabımız geliyor, istisnasız isteyen herkes gitar çalabilir, gitar kursunun amacı size gitarı en kısa yoldan en iyi şekilde öğretmektir ve gitar eğitimi zor bir eğitim değildir, gitar kursumuzda hazırladığımız gitar kurs programı sayesinde eğlenceli bir eğitimdir, eğitim sürecinde birlikte konserler vermekte, bir çok etkinlik düzenlemekteyiz, bu da bizim tercih sebebi olmamızı sağlamaktadır!
Eğer gitarda gerekli hız, ritim çalışmaları ve seviyenize göre verilen basit gitar egzersizlerini yaparsanız gitarda ne kadar kısa zamanda ilerleyebileceğinize siz bile şaşıracaksınız. Bireysel farklılıklar ve yetenek diye tabir edilen müziksel-ritmik zekanın çalışmak yanında bir önemi olmadığını anlayacaksınız. Tabii ki herkes gitar çalabilir, kalbimizin bile bir ritmi var ve aslında günlük hayatta hepimiz müzikle iç içeyiz. Yaşınız, yeteneğinizin olup olmaması veya zaman problemi de gitar çalmanız için artık önemli birer faktör değil. Sizin seviye, hedef, istek ve beklentilerinize göre gitar öğretmenlerinizle özel olarak oluşturacağınız program sayesinde gitar öğrenmek daha kolay ve keyifli bir hal alacak.

KÜTAHYA SANAT MÜZİK KURSU MERKEZİ’nde nasıl bir gitar eğitimi alacağım?

Gitar eğitimi almaya geldiğinizde önce sevdiğiniz şarkıları, sevdiğiniz müzik tarzını öğreniyoruz ve en önemlisi sizi tanıyoruz, neler çalmak istediğinizi ve gitardan beklentilerinizi öğreniyoruz, daha sonra sizin beklentilerinize göre sıkılmayacağınız bir gitar kurs programı hazırlıyoruz, her gitar kursu programı kişiye özel hazırlanıyor böylelikle belki de daha 3. haftadan sevdiğiniz bir şarkıyı gitarla çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Gitar eğitimi kesinlikle fazlasıyla eğlenceli ve fazlasıyla sonuç odaklı bir eğitim.
Gitar eğitimi belli bir zaman dilimine yayılan bir süreçtir. Öğrencinin hedeflediği konuda ilerlemesini sağlayan teorik ve pratik alıştırmalardan oluşmaktadır.

Tabii ki ilk aşama öğrencinin gitar enstrümanını tanımasından oluşur. Bu aşama, enstrümanın nasıl doğru şekilde tutulduğu, pena (klasik öğreniyorsa gereken teknikler) ve enstrümanın yerleştirilmesini kapsayan basit başlangıç eğitimini içerir.

Diğer aşamalar öğrencinin ilerleme durumuna ve seviyesine göre sağ ve sol el alıştırmalarından oluşur. Sağ ve sol el arasındaki koordinasyona dayalı olan gitar derslerinde nota eğitimi de mevcuttur.

Akor ve tab pratiklerinin doğru ritim teknikleriyle sentezlendiği aşamayı sırasıyla müzikte teorik çalışmalar, repertuar çalışmaları ve gitar çalış teknikleri konusu takip etmektedir.

Profesyonel Eğitmenler

Kurslarımız, konservatuar (formasyon) ve müzik öğretmenliği eğitimi almış profesyonel eğitim kadromuzla verilmektedir.

Sevgi ve Huzur Ortamı

Kütahya Sanat bünyesinde tüm eğitimlerimizde müziğin doğası olan; sevgi, saygı ve huzur esası gözetilmektedir.

Bize Ulaşın

Adres: Meydan Mah. Mithatpaşa Cd. No: 56/B Merkez/Kütahya

Telefon: 0274-655-00-58

E-Posta: info@kutahyasanat.com.tr


Kurs Takvimi

Cumartesi - Pazar 09:00 - 13:30

Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:00

Eylül 2017 - Nisan 2018