Bağlama Kursu


Kütahya Sanat Bateri Kursu

Bateri, Fransızcadan dilimize yerleşmiş bir kelimedir; vurmalı çalgılar takımıdır ve parçalarda ritm tutma görevini görür. Yaygın fikrin aksine bateri çalmak hızdan daha çok denge ve akıcılık ile alakalıdır.

Bateri genellikle 5 parça davul ve 3 parça zilden oluşmaktadır. Bateri çalarken kullanılan, farklı kalınlık ve uzunlukttaki çubuklara ‘baget’ adı verilir. Bagetler genellikle tahta olmakla beraber karbon ve metal seçenekleri de mevcuttur. İnce bagetler çoğunlukla jazz müzikte tercih edilirken, kalın bagetler genellikle rock ve metal müzikte tercih edilir. En çok tercih edilen baget çeşitleri 5B ve 5A’dır. Müzik türüne ve elde edilmek istenilen sese gore baget yerine tokmak veya fırça da kullanılabilir. Sürekli olarak metronom ile çalışmayı gerektiren bir enstrümandır.

Ben de bateri çalabilir miyim, bu zor bir eğitim mi?

Bünyesinde pek çok vurmalı çalgıyı birleştiren bateride belli bir noktaya gelebilmek için geniş bir zaman dilimi ve çeşitli egzersizlerle çokça çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu alıştırmaların temel mantığı el ve ayak arasındaki koordinasyonunu oluşturmak ve müzisyenin enstrüman üzerindeki hakimiyetini pekiştirmektir.

Bateri çalarken karşılaşacağınız en büyük engel müzik ve ritme uyum sağlayabilmektir, ki bu da müzik kulağı(müziksel-ritmik zeka) gerektirir. Ancak her müzik disiplininde olduğu gibi bateride de gerekli egzersizleri tamamlayarak nota yardımıyla çalmak mümkündür. Öğrenme sürecindeki en önemli adım sürekli olarak gerekli çalışmaları tamamlamaktır.

ARL MÜZİK ,MEB ÖZEL KÜTAYA SANAT MÜZİK KURSU MERKEZİ’nde nasıl bir eğitim alacağım?

Bateri(davul), teorik ve ritim çalışmaları aracılığıyla çalınabilen bir enstrümandır. Art n’More Sanat Merkezi bünyesindeki bateri eğitmenlerimiz önderliğinde alacağınız kurs boyunca yapılan alıştırmalar; sağ ve sol ayağın hareket kabiliyetinin arttırılması amacıyla twin pedal çalışmaları, double stroke ve paradidle gibi teknikleri, dörtlük, sekizlik ve onaltılık vuruş teknikleri ile kick çalışmaları ve tabii ki baget tutus çalışmalarını içerir.
Türk müziğinde çoğunlukla 4/4’lük ve 9/8’lik ritimlerin tercih edildiği görülür, 6/8’lik ve 7/8’lik ritim türleri de ayrıca gözlemlenebilir. Çalınacak eser için amaçlanan ritim özelliklerine göre değişkenlik gösterebileceği gibi, şarkıda yer alan sözlere göre de sınıflandırılmaktadır. Ritim oluşturmadaki temel gaye parçanın akışı düzenlemek ve dinleyici için müzikal tatmini arttırmaktır.
Sizin seviye, hedef, istek ve beklentilerinize göre bateri öğretmenlerinizle özel olarak oluşturacağınız program sayesinde bateri öğrenmek daha kolay ve keyifli bir hal alacak. ARL MÜZİK AKADEMİ KÜTAHYA Sanat Merkezi’nde Saat 09:00 – 20:00 arasında istediğiniz herhangi bir saatte bateri eğitmenlerinizle çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Profesyonel Eğitmenler

Kurslarımız, konservatuar (formasyon) ve müzik öğretmenliği eğitimi almış profesyonel eğitim kadromuzla verilmektedir.

Sevgi ve Huzur Ortamı

Kütahya Sanat bünyesinde tüm eğitimlerimizde müziğin doğası olan; sevgi, saygı ve huzur esası gözetilmektedir.

Bize Ulaşın

Adres: Meydan Mah. Mithatpaşa Cd. No: 56/B Merkez/Kütahya

Telefon: 0274-655-00-58

E-Posta: info@kutahyasanat.com.tr


Kurs Takvimi

Cumartesi - Pazar 09:00 - 13:30

Pazartesi - Cuma 09:00 - 20:00

Eylül 2017 - Nisan 2018